نصب گوگل آنالیتیکس (Google Analytics): مجله وب متریک ?

در این آموزش نصب گوگل آنالیتیکس را مرحله به مرحله با تصویر توضیح خواهیم داد. گوگل آنالیز ابزاری ضروری برای به¬دست آوردن شناخت از کاربرانی است که با وب سایت شما در تعامل هستند. اگر تاکنون از گوگل انالیز استفاده نکرده¬اید، توصیه می¬کنیم هرچه سریعتر آنرا فرا بگیرید. برای شروع ابتدا آنرا نصب کنید. این مقاله برای شماست اگر مراحل نصب آنرا بلد نیستید.

در این آموزش نصب گوگل آنالیتیکس را مرحله به مرحله با تصویر 100% توضیح خواهیم داد. گوگل آنالیز ابزاری ضروری برای به­دست آوردن شناخت از کاربرانی است که با وب سایت شما در تعامل هستند. اگر تاکنون از گوگل انالیز استفاده نکرده­اید، توصیه می­کنیم هرچه سریعتر آنرا فرا بگیرید. برای شروع ابتدا باید به سایت گوگل رفته و مراحل اتصال را آغاز کنید. این مقاله مخصوص شماست اگر مراحل نصب آنرا بلد نیستید، با ما همراه باشید.

 • یک حساب کاربری گوگل (Email Address) بسازید یا از حساب کاربری موجود استفاده کنید.
 • برای راه­اندازی گوگل آنالیتیکس از حساب کاربری خود استفاده کنید.
 • کد رهگیری را با ثبت سایت در گوگل نصب کنید.
 • صحت اتصال را چک کنید تا ثبت نام در گوگل تکمیل گردد.
 • نحوه استفاده از آنرا بیاموزید و تمرین کنید.
GoogleAnalyticsTutorials
آموزش گوگل آنالیتیکس

 طریقه اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس

مرحله اول: ایجاد حساب گوگل یا استفاده از حساب فعلی (Gmail address)

اگر یک حساب گوگل یا به اصطلاح جیمیل در فارسی google دارید و یا قبلا آنرا ایجاد کرده­اید ، نیازی ساخت حساب گوگل ندارید و بلافاصله می­توانید به مرحله بعدی بروید. ولی اگر ندارید، برای ثبت نام در گوگل دستورالعمل های زیر را دنبال کنید (برای راحتی کار می­توانید از گوگل فارسی استفاده کنید.)

 • روی لینک ساخت حساب گوگل کلیک کنید.
 • اطلاعات مورد نیاز را پر کنید و به صفحه بعدی بروید. این اطلاعات در مورد نام، نام خانوادگی، آیدی گوگل که باید منحصر به فرد باشه و رمز عبور هستند.
 • در صورت تمایل به ایجاد Google+ درخواست ساخت نمایه عمومی را قبول کنید. و در صورت عدم تمایل No را بزنید و از این مرحله رد شوید.

مرحله دوم: راه اندازی گوگل آنالیتیکس با حساب جیمیل

 • اکنون شما یک حساب کاربری گوگل دارید که می­توانید برای معرفی سایت­ خود و شروع به کار با گوگل آنالیز ازآن استفاده کنید. به حساب کاربری خود وارد شوید (login) و روی لینک زیر کلیک کنید: ورود به گوگل آنالیتیکس
 • در بالا سمت راست صفحه، روی دکمه “Access google Analytics” کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر منتقل شوید. در گوگل فارسی به صورت «دسترسی به گوگل انالیز» مشاهده می­شود.
 • در سمت راست صفحه روی دکمه Signup کلیک کنید.
 • در این قسمت می­توانید انتخاب کنید که به صورت انحصاری می­خواهید روی وب سایت کار کنید یا اپلیکشین موبایلی. ما در این قسمت وب سایت را انتخاب می­کنیم و مراحل بعدی را برا اساس آن توضیح می­دهیم.

در این فرم سایر اطلاعاتی که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است را باید برای انالیز سایت پر کنید.

نام حساب گوگل که از آن برای این کار استفاده می­کنید. نام وب سایت خود. آدرس وب سایت. دسته­بندی محتوای وب سایت که چه از نوعی است مثلا فروشگاهی است یا خبرگزاری یا هر چیز دیگر. انتخاب منطقه زمانی.

بعد از پر کردن فرم روی “Get Tracking ID” کلیک کنید. و توافق­نامه گوگل را برای استفاده از خدمات آنالیتیکس قبول کنید. گوگل به شما یک کد رهگیری اختصاص خواهد داد که در ادامه به ان نیاز خواهیم داشت. (تذکر مهم: برای راه اندازی گوگل وبمستر می بایست ترکینگ کد مربوط به وبمستر را اخذ و نصب نمائید)

GoogleAnalyticsInstallation
کد رهگیری اتصال به گوگل آنالیتیکس

مرحله سوم: نصب کد رهگیری

شما در مرحله قبلی یک کد رهگیری از گوگل دریافت کردید. که در شکل زیر یک نمونه از آنرا می­توانید ببینید. این کد رهگیری اختصاصی است و گوگل از آن برای جمع­آوری اطلاعات از وب سایت خود استفاده می­کند.

برای اینکه گوگل انالیتیکس قادر به گزارش انواع فعل و انفعالات سایت باشد، باید کد رهگیری را در هر صفحه از وب سایت خود نصب کنید. برای نصب کد، اساساً لازم است که آن را در تمام صفحات وب سایت خود اعمال کنید. اگر تجربه اضافه کردن کد به وب سایت را  ندارید، بهتر است با شرکتی که طراحی وب را برای شما انجام داده است، تماس بگیرید.

کد رهگیری را به بالای کدها (Header) یا پایین کد ها (footer) هر صفحه از وب سایت اضافه کنید. دقت کنید که کد را حتما داخل تگ <head>  </head> و قبل از تگ پایانی قرار دهید. و اگر انرا به پا صفحه فایل وب خود اضافه می­کنید، آنرا قبل از تگ </html> کپی کنید.

مرحله چهارم: اطمینان از اعمال کد رهگیری برای تمام صفحات

 یک ابزار بسیار مفید به نام GA Checker وجود دارد که کل وب سایت شما (حداکثر 10،000 صفحه) را اسکن می کند تا بررسی کند کد رهگیری گوگل انالیز در همه صفحات وجود دارد یا خیر. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که نام وب سایت خود را وارد کنید و سپس روی دکمه­ای که “سایت خود را بررسی کنید”  (Check Your Site) کلیک کنید. اگر کد رهگیری را با موفقیت نصب کردید ، در تمام صفحات یک علامت تیک در کنار Google Analytics مشاهده خواهید کرد.

مرحله پنجم: شروع به کار و یادگیری

خبر خوش اینست که شما با موفقیت توانستید گوگل آنالیتیکس را روی سایت خود راه­اندازی کنید. برای اینکه بتوانید از امکانات و گزینه­های گوگل آنالیز به خوبی استفاده کنید، باید یاد بگیرید و آموخته­های خود را به کار بگیرید. برای این منظور می­توانید از آموزشهای وب سایت ما استفاده کنید یا از خود گوگل کمک بگیرید. نکته پایانی آنکه بعد از اینکه کد رهگیری را در تمام صفحات وب سایت خود نصب کردید، یک شبانه­روز طول می­کشد تا گوگل شروع به جمع­آوری داده از وب سایت شما کند و پنل شما کاملا فعال گردد.

با عنایت به موارد فوق الذکر و همچنین توضیح در مقالات دیگر در خصوص معایب 10 گانه گوگل آنالیتیکس در نسخه رایگان و نیاز کسب و کارهای آنلاین فعلی به خدمات حرفه ایی، سایت وب متریک (www.webmetric.ir) تمامی خدمات مورد نیاز مرتبط با دیجیتال مارکتینگ سایت شما را به صورت کاملا بومی و به زبان فارسی در اختیار شما قرار می دهد و مراحل ثبت نام در سایت وب متریک دقیقا همانند گوگل آنالیتیکس می باشد.

نظرات بسته شده است.